SAT Kursu

Sat Sınavı tarihte ilk kez College Board tarafından 1926 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan kağıt tabanlı uluslararası geçerliliğe sahip bir testtir. Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanan Sat Sınavı günümüzde İngiltere, Kanada, Avustralya gibi büyük devletlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 3100 farklı üniversitede eğitim alma fırsatı tanıyor. 

SAT ( Scholastic Aptitude Test ) 2016 yılında yenilenen Sat Sınavı günümüzde hem yazılı hem de dijital ortamda gerçekleştiriliyor. SAT Sınavı her üniversite için geçerli olan bir uygulama değildir. Ancak prestifli olan Harvard, Oxford, Yale gibi üniversiteler için, akademik ya da spor bursu kazanmak isteyen öğrenciler için zorunluluktan ziyade oldukça gerekli bir sınavdır.

SAT Sınavı Türleri

SAT test, SAT 1 ve SAT 2 olarak iki ayrı uygulamadan oluşmaktadır. SAT Reasoning Test ve SAT Subject Test. 

2021 yılı itibariyle College Board tarafından yeni bir güncelleme gerçekleştirilerek, SAT 2 Subject Test kullanımdan kaldırılmıştır. Dolayısıyla artık SAT testine girecek olan adaylar, SAT 1 testi ile değerlendirilecek. Bununla birlikte  bir diğer değişiklikte, isteğe bağlı Essay bölümü ile ilgilidir. Artık SAT Essay bölümü de kullanımdan kaldırılmıştır. 

SAT Sınav Konuları

 Gelecek hayalleriniz için Sat sınavına katılmayı planlıyorsanız kağıt tabanlı çoktan seçmeli bir test (SAT 1 Reasoning)  sizi bekliyor olacaktır. Sat Sınavı yazma, okuma ve dil ile matematiksel becerinizi değerlendirecek üç bölümden oluşur 

1. SAT Reading

Reading bölümü 52 soru içermektedir. Bu bölümde grafik, şablon ve tablolar da içeren metin bölümleri vardır. Bilim, tarih ve sosyal bilgiler alanlarını kapsayan konulardan yaklaşık 5 parça metin vardır ve bu bölüm çoktan seçmeli bir şekilde cevaplanır. Genel itibari ile SAT Reading sınavında okuduğunuzu anlayabilme beceriniz değerlendirilir. Bu bölüm 65 dakikadır.

2. SAT Writing and Language

Sat Writing and Language ise çoktan seçmeli olarak 44 sorudan meydana gelmektedir. Bu sınavda karşınıza çıkan paragrafların düzeltilmesi, anlaşılır bir şekilde okunması ve önerilere getirilmesi beklenir. 35 dakika süren bu bölümde paragrafı anlama, noktalama işaretleri, cümle kalıplarını ayırt etme, kelime dağarcığını ölçmeye yönelik değerlendirme yapılır.

3. SAT Mathematics

Sat Matematik Sınavı 45 çoktan seçmeli ve 13 tablolu olmak üzere toplam 58 sorudan oluşmaktadır. Bu sınavı rahat kılan en büyük etkenlerden biri de sınavda hesap makinesi kullanabiliyor olmanızdır. 20 tane soruyu hesap makinası ile cevaplama hakkınız bulunmaktadır. Genel anlamıyla SAT Sınavı fonksiyonlar, denklemler, istatistikler ve matematik problem çözme konusundaki becerinizi değerlendirir. Bu sınavda 25 soruluk bölüm 25 dakika 35 soruluk bölüm ise 55 dakikadır.

SAT Sınavı Puan Hesaplaması

SAT Sınavında Matematik bölümü 800 tam puan üzerinden hesaplanırken ; Okuma, yazma ve dil bölümü 400-1600 Puan arasında hesaplanmaktadır. 1500 puan üzerinden bir skor elde ederseniz dünya çapında prestijli üniversitelerde eğitim alma hakkı elde edebilirsiniz.

2023 SAT Sınav Tarihleri

06.05.2023

03.06.2023

SAT Sınavı 2023 Güncellemesi Nedir?

College Board SAT Sınavının 2023 yılından itibaren dijital ortamda gerçekleşeceğini ve sınav süresinin 3 saatten 2 saate düşürüleceğini bildirdi. Sat Sınavı 2023 güncellemesi hakkında College Board resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

SAT Sınavına Kimler Katılabilir ?

Yaş sınırı ve süresi bulunmayan bu sınava genellikle son sınıf lise öğrencileri ve lise mezunu öğrenciler başvurmaktadırlar. Sınavda başarılı olabilmek adına İngilizce seviyenizin minumum Upper İntermediate olması gerekmektedir. SAT Sınavı katılımı için bir sınırlama yoktur dileyen dilediği kadar bu sınava başvuru yapabilir.

SAT Sınav Merkezleri

SAT SINAV MERKEZLERİ
ŞEHİR ÜNİVERSİTE
BURSA BURSA TED KOLEJİ
İSTANBUL HİSAR OKULLARI
İSTANBUL ÖZEL OĞUZKAAN KOLEJİ
İSTANBUL ST. GEORG AUSTRİAN COLLEGE
İZMİR AMERİKAN KOLEJ ENSTİTÜSÜ
DENİZLİ ÖZEL SERVERGAZİ ANADOLU VE FEN LİSESİ
KOCAELİ FATİH KOLEJİ
MERSİN TARSUS AMERİKAN OKULU
ERZURUM BİLKENT ERZURUM LABARATUVAR LİSESİ
KAYSERİ ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ

SAT SINAV ÜCRETLERİ

♦ SAT Kayıt Ücreti: $60
♦ Türkiye için ise $49

SAT Ek Kayıt Ücretleri

♦ Sınav Merkezi Katılım Ücreti $24
♦ Sınav Merkezi Değişiklik Talebi Ücreti $25
♦ Kayıt İptal Etmek $25
♦ Geç Kayıt İptal İşlem Ücreti $35

SAT Puan Hizmeti Ücretleri

► Ek Puan Raporu Ücreti İlgili Rapor başına $12
► Hızlı Rapor Ücreti ise $31
► Telefonla Bilgilendirme Ücreti Çağrı Başına $15
► Puan Rapor Arşivleme Ücreti $31
► SAT Soru-Cevap Hizmet Ücreti $16
► SAT Öğrenci Yanıt Hizmet Ücreti $16
► Elle Puanlama ve Doğrulama Hizmet Ücreti ise $55


 

 
 

Ön Bilgi Formu
Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için hemen formu doldurunuz.
Öğrencilerimizin

Görüşleri

Yıllardır deneyimlenen yabancı dil eğitim tecrübesiyle 75.200 + Öğrenci Görüşleri Öğrencimizin yabancı dil eğitimi hikayesinde yer edinmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz...
Diğer Kurslarımız
Kapsamlı Diğer Eğitim Programlarımız
Mesaj Gönder