TEF Kursu

TEF Kursunun; anadili Fransızca olmayan kişilerin dil akıcılığını ve yeterliliğini ölçmek için yapılan önemli bir sınavdır. Fransızca konuşulan üniversiteler ya da şirketler tarafından talep edilen geçerliliği olan TEF (TEST D'EVALUATİON DE FRANÇAİS) nitelikli bir sınavdır. TEF Sınavına  katılmak için öğrenci adaylarının en az B1 seviyesinde Fransızca dili yeterliliğine sahip olması şartı olmaktadır. Tef sınavının içeriği OKUMA, KONUŞMA, YAZMA VE DİNLEME olarak dört temel beceri üzerinden uygulanmaktadır.

TEF sınavları neden tercih edilebilir? Fransız üniversitesinde yüksek öğrenim görme hedefi olan, Fransız vatandaşı olmak için girişimde bulunmak isteyen adayların, yerleşim kartı alabilmesi için gerekli seviyeler doğrultusunda belli seviyede gerekli olan önemli bir sınavdır. Tef sınavlarının geçerlilik süresi iki yıldır.

TEF Sınavının, bireyin Fransızca diline hakimiyetini ölçerek; dil bilgisi, dil bilimi, iletişim becerileri üzerinden yeterlilik ölçmektedir. Sınav 3 aşamalı olarak zorunlu kısımda bulunan okuma, dinleme, kelime ve dilbilgisi bilgisi becerileri üzerinden gerçekleşmektedir.

2 aşamalı seçmeli kısımda; yazma ödevi ile yazma ve mülakat ile de konuşma becerisi üzerinden gerçekleşmektedir.

TEF sınavı kağıt üzerinde ve bilgisayar üzerinde olacak şekilde iki türlü uygulanan nitelikli bir sınavdır. Türkiye’ de tef sınavı Fransız Enstitüsü tarafından uygulanmaktadır. Sınav Fransızca dili noktasında yeterlilik ölçen ve birçok kurum ve kuruluş tarafından kabul gören nitelikli bir sınavdır.

TEF (Test d’Evaluation de Français)

TEF yalnızca  tek test içeren Fransızca dil yeterliliğini ölçen bir sınavıdır ve verilen puanlar direkt sonucunuzu belirler.1998 tarihlerinde Paris Ile-de-France CCI tarafından başlatılan TEF, Kanada ve Fransa'daki çalışma izinleri de dâhil olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. TEF Sınavının geçerliliği ise 2 yıldır ve alınan puan ile ilgili başvurularınızı 2 yıl içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Beş farklı Fransız TEF sınavı türü vardır. Bunlardan sadece TEF Études herhangi bir Fransız Üniversitesi’nde yüksek öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenciler içindir. Sınav dört gerekli testten oluşur: Yazılı anlama, Sözlü anlama, Yazılı anlatım, kelime bilgisi ve sözdizimi.

TEF Sınav Çeşitleri

"TEF" (Test d'évaluation de français) Fransızca dil yeteneğini ölçmek için kullanılan bir sınavdır. Aşağıda TEF sınavının 5 farklı çeşidi bulunmaktadır::

1- TEF Naturalisation: Bu sınav, Fransız vatandaşlığına başvuran yabancıların Fransızca dil seviyelerini belirlemek için uygulanır

2- TEF Canada: Bu sınav, Kanada'da kalıcı ikamet izni veya vatandaşlık için başvuranların Fransızca dil seviyelerini ölçmek için kullanılır.

3- TEF Québec: Bu sınav, Quebec eyaletinde yaşayan yabancıların Fransızca dil seviyelerini belirlemek için kullanılır.

4- TEF pour la naturalisation en France: Bu sınav, Fransa'da vatandaşlık başvurusunda bulunan yabancıların Fransızca dil seviyelerini ölçmek için kullanılır.

5- TEF pour les études en France: Bu sınav, Fransa'da üniversite veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen yabancıların Fransızca dil seviyelerini ölçmek için kullanılır.

Bu farklı sınav çeşitleri, amaçlarına göre farklı dil seviyelerini ölçmektedir ve sınavların içeriği ve formatı da bu amaçlara göre farklılık gösterebilir.

TEF Sınav Seviyeleri

TEF sınavı, adayların dil becerilerini çeşitli yönleriyle ölçen bir sınavdır. Aşağıda TEF sınavında ölçülen dil becerileri ve sınavda bulunan bölümler hakkında bilgi bulabilirsiniz:

♦ Dinleme (Compréhension orale): Bu bölümde adaylar, Fransızca olarak kaydedilmiş çeşitli konuşmaları dinleyerek anlama becerilerini ölçerler.

♦ Okuma (Compréhension écrite): Bu bölümde adaylar, Fransızca olarak yazılmış metinleri okuyarak anlama becerilerini ölçerler.

♦ Dil Bilgisi ve Kelime Bilgisi (Lexique et grammaire): Bu bölümde adaylar, dil bilgisi ve kelime bilgisi konularında çeşitli sorulara yanıt vererek dil bilgisi ve kelime dağarcıklarını ölçerler.

♦ Yazma (Expression écrite): Bu bölümde adaylar, belirli bir konu hakkında yazı yazarak yazma becerilerini ölçerler.

♦ Konuşma (Expression orale): Bu bölümde adaylar, belirli bir konuda konuşarak ve bir diyalogda rol alarak konuşma becerilerini ölçerler.

♦ TEF sınavı, adayların Fransızca dil becerilerini kapsamlı bir şekilde ölçen bir sınavdır. Sınavın farklı bölümleri, farklı dil becerilerini ölçer ve farklı puanlama ağırlıklarına sahiptir.

TEF SINAV TARİHLERİ 2023

TEF Sınav Tarihleri 2023
GÜN AY YIL
22 Şubat 2023
23 Şubat 2023
12 Nisan 2023
13 Nisan 2023
14 Haziran 2023
15 Haziran 2023
18 Ekim 2023
19 Ekim 2023
13 Aralık 2023
14 Aralık 2023

TEF Sınav ücretleri ise her seviyeye göre farklılık içermekle birlikte ortalama 1500-7500 TL arasındadır.

En İyi TEF Kursu Tavsiye

Türkiye’de ilk kez yetişkin bireylere yönelik özgün eğitim modelleri geliştiren Akademik Yabancı Dil Kursu, Dil Okulu tavsiye araştırmalarında adından sıkça söz ettiren ve her platformda varlığını sürdüren bir dil eğitim merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Ücretsiz olarak sunduğumuz seviye tespit sınavımız, bireyin ihtiyacına yönelik oluşturulan eğitim programlarımız yerli ve alanında uzman eğitmen kadromuz, The Academic Publishing Yayınevi kaynaklarımız ve Canlı Stüdyo seçeneğimiz ile sizlere en nitelikli en kapsamlı TEF Kursu hizmetini sunmaktayız.

Akademik Sınavlar için stratejik sınav metotları ve sınav odaklı eğitim içeriklerimiz ile hayalini kurduğunuz sertifikaya kısa bir sürede yüksek skorlar eşliğinde ulaşabilirsiniz. İstanbul, Beşiktaş, kadıköy, Bursa, İzmir, Eskişehir ve Ankara kampüsleri ile sizlere TEF Kursu hizmeti sunmaktayız. Başarıyı ertelememek ve hedefinize ulaşmak için bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

TEF Kursu Fiyatları

TEF Kursu Fiyatları bire bir, online ve grup derslerine göre farklılıklar içermektedir. Bununla birlikte her seviye için farklı ücretler belirlenmektedir. Akademik Yabancı Dil Kursları olarak sizlere bütçe dostu bir TEF Kursu eğitim sunmak adına ; her dönem çeşitli kampanyalar eşliğinde uygun ödeme koşulları sunmaktayız.

Eğitimlerimiz ve fiyatlarımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ana sayfamızda bulunan iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Ön Bilgi Formu
Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için hemen formu doldurunuz.
Öğrencilerimizin

Görüşleri

Yıllardır deneyimlenen yabancı dil eğitim tecrübesiyle 75.200 + Öğrenci Görüşleri Öğrencimizin yabancı dil eğitimi hikayesinde yer edinmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz...
Diğer Kurslarımız
Kapsamlı Diğer Eğitim Programlarımız
Mesaj Gönder